Podobnie jak wiele stron internetowych, również nasza używa i magazynuje pliki cookies na Twoim komputerze. Pliki są wykorzystywane w celu ulepszenia naszej strony internetowej i zapewnienia spersonalizowanych usług dla Ciebie, zarówno na tej stronie jak i za pośrednictwem innych mediów. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookies.

Al parecer usted está utilizando un navegador desactualizado.  Para mejorar su experiencia de visualización, por favor descargue un navegador actualizado  (IE8+, Firefox, Google Chrome o Apple Safari).

Leśnictwo

 

Wszystkie opakowania papierowe produkowane są z naturalnego, odnawialnego surowca – drewna. 

75% włókien, używanych w firmie Smurfit Kappa pochodzi z recyklingu, a tylko 25% ze świeżego drewna.

Nasze surowe normy gwarantują, że całe drewno dostarczane do naszych papierni przetwarzających pierwotną masę włóknistą spełnia najwyższe standardy etyczne.  Dzięki bezpośrednio zarządzanym plantacjom (np. w Ameryce Łacińskiej) lub sieci zaufanych certyfikowanych dostawców (Europa) możemy zapewnić odpowiednie podejście do naszego zaopatrzenia w drewno. Większość naszych papierni lasów legitymuje się certyfikatem kontroli pochodzenia produktu (FSC lub PEFC). Naszym celem jest podniesienie tego poziomu do 100%.

Całe nasze drewno pochodzi z lasów uprawnych (przeciwieństwo lasów pierwotnych). Do produkcji papieru najczęściej wykorzystujemy drewno, które nie nadaje się do innych zastosowań przemysłowych a tym samym nasze działania stanowią uzupełnienie odpowiedzialnego zarządzania drewnem. Nasze drewno pochodzi głównie z trzech źródeł

  • Trzebieży lasów - część młodych drzew z lasów uprawnych jest wycinana, aby umożliwić prawidłowy wzrost pozostałych
  • Wierzchołków i gałęzi dojrzałych drzew (drewno okrągłe dostarcza się do tartaków)
  • Odpadów tartacznych (okorki, ścinki i pył) – z przemysłu budowlanego i drzewnego.

Aby zmaksymalizować wykorzystanie drewna, wykorzystujemy materiał ‘bezużyteczny” np. korę, odpady leśne lub pniaki do wytwarzania ciepła i elektryczności w wysoko sprawnych kotłach opalanych biomasą. Pomaga to zaspokoić potrzeby energetyczna naszych ścieralni masy pierwotnej przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 z paliw kopalnych. Czytaj więcej o biopaliwach.

Nasza polityka pozyskiwania surowców nienaruszając równowagi ekologicznej określa nasz kodeks postępowania odnośnie do wszystkich dostaw produktów z drewna, niezależnie od tego, czy pochodzą z naszych własnych lasów, czy z zewnątrz. Ta ogólna polityka obowiązuje we wszystkich krajach, w których prowadzimy działalność:

Kolumbia

Nasze największe własne plantacje leśne znajdują się w Kolumbii. Posiadamy tam 69 500 ha, z których 64% to plantacje komercyjne a 31% – chronione lasy naturalne. Pozostałe 5% zajmuje infrastruktura.

Nasze wysiłki ukierunkowane są na ulepszenia genetyczne uprawianych gatunków (sosna i eukaliptus), ochronę fitosanitarną, najlepsze praktyki w szkółkach i hodowli lasu, co pozwala nam zwiększyć wydajność na minimalnym areale. Nie stosujemy organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Od 2003 roku, system zarządzania naszych lasów w

w Kolumbii posiada certyfikat Forest Stewardship Council (FSC).

Wenezuela

Jesteśmy właścicielem 35 000 ha lasu, z których 60% stanowią plantacje komercyjne 40% rezerwy naturalne.  Główne gatunki uprawiane na plantacjach komercyjnych to różne odmiany eukaliptusa, sosny i akacji.  Część wykorzystywana jest również do celów badawczych i rozwojowych np. hodowli lasów, zarządzania, ochrony lasów.

Nasze plantacje w Wenezueli nie posiadają jeszcze certyfikatu, lecz są daleko zaawansowane w stosowaniu najlepszych praktyk i wystąpią o certyfikaty, jeśli pozwoli na to sytuacja na miejscu.

Hiszpania

Stosujemy ekologiczny system zarządzania lasami posiadający certyfikat PEFC (program zatwierdzania systemów certyfikacji leśnej). Specjalna firma leśna Central Forestal, która od 1968 roku odpowiada za relacje z właścicielami lasów, zaopatruje nasze zakłady w Hiszpanii oraz tartaki w regionie, które jednocześnie dostarczają swoje produkty uboczne do naszych papierni. Zapewnia również pełną zgodność z zasadami obowiązującymi w grupie Smurfit Kappa. Certyfikat kontroli pochodzenia produktu jest zgodny z systemami PEFC i FSC. 

Francja

Las Aquitaine porośnięty sosną morską obejmuje 0,9 miliona hektarów. Te lasy uprawne należą do właścicieli prywatnych.  Są zarządzane ekologicznie i posiadają certyfikat PEFC certyfikat kontrolowanego drewna FSC Controlled Wood

Specjalna firma leśna Smurfit Kappa Comptoir du Pin od ponad 60 lat współpracuje z prywatnymi właścicielami i instytutami badawczymi nad zwiększeniem konkurencyjności lasu w zakresie genetyki, ochrony fitosanitarnej i metod pozyskiwania drewna.

Od 2010 roku firma Smurfit Kappa Comptoir du Pin podjęła działalność mającą na celu pozyskiwanie ciepła i elektryczności z pniaków drzew.

 

 

 

 

 

FSC i PEFC

Uznajemy i stosujemy dwa główne międzynarodowe programy certyfikacji lasów – Forest Stewardship Council (FSC) i Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC). Dowiedz się więcej