Podobnie jak wiele stron internetowych, również nasza używa i magazynuje pliki cookies na Twoim komputerze. Pliki są wykorzystywane w celu ulepszenia naszej strony internetowej i zapewnienia spersonalizowanych usług dla Ciebie, zarówno na tej stronie jak i za pośrednictwem innych mediów. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookies.

Al parecer usted está utilizando un navegador desactualizado.  Para mejorar su experiencia de visualización, por favor descargue un navegador actualizado  (IE8+, Firefox, Google Chrome o Apple Safari).

Ukryty potencjał opakowań Shelf-Ready Packaging

27 November 2014

Opublikowana w dniu dzisiejszym analiza Smurfit Kappa, jednego ze światowych liderów produkcji opakowań, zwraca uwagę na znaczenie opakowań na półkę (tzw. Shelf-Ready Packaging),  jako istotnej  szansy rynkowej, która została pominięta przez właścicieli marek w ich walce o uwagę klienta i podział rynku w europejskich supermarketach.

Biała Księga „Marketing na półce – W jakim stopniu masz nad nim kontrolę?”, ujawnia, że pomimo iż 76% kupujących podejmuje decyzję o zakupie w sklepie (1), właściciele marek często nie wykorzystują potężnej możliwości marketingowej, jaką  daje takie zachowanie. W szczególności wielu producentów nie korzysta z nasilającego się trendu stosowania opakowań gotowych na półkę (Shelf-Ready Packaging), jako miarodajnego sposobu pozwalającego wpływać na kupujących bezpośrednio w miejscu dokonywania zakupu, gdzie podejmują oni decyzję produkt jakiej firmy wybrać.

Smurfit Kappa dowodzi, że nawet do 40% powierzchni produktów w opakowaniach zbiorczych pozostaje niewidocznych na półce (2). Jest to zatem cenny i skupiający uwagę kanał marketingowy, który zbyt często nie zdobywa uwagi zespołu ds. marki i dyrektorów ds. marketingu.  W porównaniu do innych mediów reklamowych, zdaniem autorów raportu, przestrzenie dostępne w sklepie pozwalają nawiązać bezpośredni kontakt z kupującym, w dodatku mogą być szybko dostosowywane do najnowszych kampanii marketingowych.

Arco Berkenbosch, Wiceprezes Działu Marketingu, Badań i Rozwoju, Smurfit Kappa, powiedział:  „Nasza analiza wykazała, że w punkcie zakupu, w typowym europejskim sklepie marki mają do dyspozycji aż  125 m2 , którą to powierzchnię mogłyby wykorzystać w celach marketingowych stosując opakowania gotowe na półkę (Shelf-Ready Packaging) (2).”

Autorzy raportu sugerują, iż firmy powinny rozważyć wykorzystanie powierzchni w sklepie jako jednego ze swoich kanałów marketingowych. Może on bowiem przynieść im nie tylko korzyści poparte wzrostem sprzedaży ale także oszczędność w postaci wydatków przeznaczanych na reklamę. Jeżeli porównamy przestrzeń dostępną  na półkach sklepowych do kosztu typowego stanowiska na billboardy składające się z 6 arkuszy, każdy sklep da nam odpowiednik powierzchni reklamowej, której najem kosztowałby 424 320 euro w skali roku (3). Patrząc z perspektywy rynku europejskiego, daje to markom kanał o wartości wielu milionów Euro (4).

"W skomplikowanym świecie, w którym marketingowcy muszą coraz zacieklej walczyć o uwagę kupujących, nie można pozwolić na utratę takiej okazji. Tymczasem przestrzeń na półkach sklepowych rzadko traktowana jest przez dyrektorów ds. marki priorytetowo. A przecież w praktyce jest to ostatnia forma marketingowej prezentacji produktów w samym punkcie zakupu."

Opakowania gotowe na półkę (Shelf-Ready Packaging), czyli produkty dostarczane do sprzedawcy detalicznego w jednostkach gotowych do sprzedaży –  są zyskującym na znaczeniu obszarem w globalnej walce o uwagę kupującego. Początkowo opakowania takie stosowano celem ograniczenia kosztów logistyki w sklepie, gdzie miały zoptymalizować przenoszenie produktów z magazynu na sklepowe półki, dlatego w pierwszej kolejności przyjęły je sklepy dyskontowe. Jednak możliwość korzystania z odpowiednich umiejętności projektowych, procesu i technologii, sprawiły, że z czasem również marketingowcy docenili użycie tego typu rozwiązania dla własnych celów (5).

„Prawidłowo zaimplementowany marketing na półce powinien być całkowicie zintegrowany z szerszymi działaniami promocyjnymi marki i służyć realizacji jasno określonych celów w ramach zintegrowanej, dobrze sformułowanej strategii marketingu”, stwierdził Berkenbosch . „Przynależność i odpowiedzialność miałyby miejsce na poziomie promocji marki, zaś marketing na półce adresowany tak do kupującego, jak i do konsumenta byłby rozważony już na etapie tworzenia fundamentów wizerunku marki.”

Smurfit Kappa opracowało powiązany system wiedzy, pozwalający markom tworzyć nowe rozwiązania marketingowe i czerpać maksymalne korzyści z użycia opakowań gotowych na półkę (Shelf-Ready Packaging). System wykorzystuje zaawansowaną wiedzę marketingową i branżową, umożliwiając właścicielom marki testowanie i zrozumienie wpływu tego typu opakowań na kupujących, poprzez ich wizualizację na półce wirtualnego supermarketu i porównywanie wyników śledzenia wzroku przez kamerę, przy pomocy systemu opracowanego przez firmę wraz z jej  partnerem Eyesee.  Umożliwia to sprawdzenie skuteczności różnych wzorów opakowań, zapewniając właścicielom marek elastyczne środowisko, pozwalające badać skuteczność różnych strategii marketingu adresowanych do kupujących, jeszcze przed przystąpieniem do produkcji opakowania i umieszczeniem go na półce.

Jak dodał Berkenbosch, „Faktem jest, że już dziś potrafimy zrealizować wizję przyszłości.  Smurfit Kappa może w kilka tygodni przeprowadzić cały proces od pomysłu do realizacji, który jeszcze niedawno zajmował markom całe miesiące, włącznie z całym, niezbędnym dla właścicieli marek, okresem testów”.

To kolejny przykład tego, jak Smurfit Kappa realizuje strategię Open The Future. Nowa strategia koncentruje się na zapewnieniu klientom wzrostu poprzez wgląd i innowacje. Realizacja tej idei odbywa się za pośrednictwem dynamicznej mikrowitryny, gdzie seria filmów przedstawia, w jaki sposób klienci z całego świata wspólnie z firmą Smurfit Kappa tworzą innowacyjne rozwiązania zapewniające komercyjny sukces. Nową mikrowitrynę można odwiedzić pod adresem www.openthefuture.info. Będzie to regularnie aktualizowana platforma do wymiany informacji.

 

Bibliografia:

1) Badanie:  2012 Shopper Engagement Study, Point of Purchase Advertising International, 2012 r., strona 4. Dostępne pod adresem: http://www.popai.fr/textes/Shopper_Engagement_Study.pdf

2) Dane te zostały obliczone w oparciu o pierwotne badanie podjęte przez Smurfit Kappa z użyciem technologii „Shelf Viewer”, która analizuje obrazy z ponad 6 000 półek sklepowych na całym świecie. Badanie wykazało, że opakowanie zbiorcze zazwyczaj zasłania od 10% do 40% powierzchni opakowań podstawowych.

3) Dane te były aktualne na 30.10.14 r.

4) Dane te opierają się na bardzo ostrożnych szacunkach nt. liczby supermarketów w Europie. Opierając się na szacunkach pochodzących ze 150 000 supermarketów rozsianych po Europie, wyłania się obraz wartej wiele milionów euro możliwości.

5) Przykuwające uwagę opakowania gotowe na półkę (tzw. Shelf-Ready Packaging) zostały zauważone przez 76% więcej kupujących, Smurfit Kappa, 2014 r.

Kliknij tutaj aby odwiedzić naszą mikrostronę Open the future i zobaczyć jak nasi klienci współpracują z nami rozwijając swój biznes. 

Ukryty potencjał opakowań Shelf-Ready Packaging