Podobnie jak wiele stron internetowych, również nasza używa i magazynuje pliki cookies na Twoim komputerze. Pliki są wykorzystywane w celu ulepszenia naszej strony internetowej i zapewnienia spersonalizowanych usług dla Ciebie, zarówno na tej stronie jak i za pośrednictwem innych mediów. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookies.

Al parecer usted está utilizando un navegador desactualizado.  Para mejorar su experiencia de visualización, por favor descargue un navegador actualizado  (IE8+, Firefox, Google Chrome o Apple Safari).

36 lat badań nad gospodarką leśną w Smurfit Kappa Cartón de Colombia

Dział badawczy gospodarki leśnej  (Forestry Research Department) przez ostatnie 36 lat odgrywał ważną rolę w rozwoju 3 poniżej wymienionych obszarach Smurfit Kappa Cartón de Colombia.

 

Program badawczy obejmujący doskonalenie genetyczne i hodowlę drzew:

Początkowo dział badawczy gospodarki leśnej (Forestry Research Department)  skupiał się na wprowadzaniu i badaniu kilku gatunków drzew do pozyskiwania włókna na potrzeby produktów firmy. Przeprowadzono serię badań w celu porównania różnych gatunków. Doskonalenie genetyczne oparto na klonowaniu eukaliptusów – wybierano najlepsze drzewa i reprodukowano sadzonki korzeni tego samego drzewa oraz rodziny sosen – w tym przypadku wybierano najlepsze rozsady z wyróżniających się drzew. Nie stosowano żadnych modyfikacji genetycznych. Wszystkie procedury oparte były na selekcji najlepszych jednostek.

Program badawczy dotyczący lasów i wydajności:

Wraz z pozyskiwaniem nowych farm pojawiły się nowe wyzwania: ile drzew zasadzić, jak przygotować glebę, kiedy i jak często stosować odchwaszczanie, jak dostarczać drzewom dodatkowe substancje przyspieszające wzrost oraz jak wykorzystać potencjał doskonalenia genetycznego.

W ramach programu badawczego opracowano trzy aplikacje komputerowe:

1. SMURFERC establishment (tworzenie) – do obliczania i optymalizacji ilości nawozów wymaganych do sadzenia każdego z sześciu gatunków roboczych w 64 różnych jednostkach glebowych występujących na dzierżawionych przez nas obszarach;

2. SMURFERC maintenance (utrzymanie) – dzięki wczesnej analizie liści na plantacjach sosny i eukaliptusa umożliwia określenie stanu odżywienia i wzrostu w celu wygenerowania opcji żywieniowych; oraz

3. Program wiązania węgla Cartón de Colombia (3Cfix) – aplikacja, która umożliwia oddziałowi gospodarki leśnej obliczanie, na podstawie lokalnych kalkulacji wzrostu-wyczerpania zasobów oraz innych wskaźników uzyskanych w badaniach nad sosnami i eukaliptusami, zatrzymania i zapasu węgla w plantacjach oraz ilości CO2 usuniętego z atmosfery. Wszystkie te obliczenia można wykonywać co roku.

 

Program badawczy dotyczący ochrony zdrowia roślin:

Wraz ze zmianą natury naszych dzierżaw leśnych, różne gatunki drzew były poddawane działaniu szerokiej gamy czynników środowiskowych. Wraz z upływem czasu pojawiały się różne choroby i szkodniki dające powody do niepokoju o wydajność lasu i jakość włókna. W roku 1988 rozpoczęto realizację programu badawczego dotyczącego ochrony zdrowia roślin, którego celem było rozwiązanie tych problemów. Składa się on z trzech głównych części: szkolenia, zapobiegania i zarządzania ryzykiem występowania chorób i szkodników.

36 lat badań nad gospodarką leśną w Smurfit Kappa Cartón de Colombia